Často kladené otázky – Svadby

V tejto časti som zhrnula najčastejšie otázky týkajúce sa fotenia svadieb. Verím, že vám pomôžu trošku sa zorientovať vo svadobnom fotení. Ak by ste tu nenašli odpoveď, ktorú hľadáte, neváhajte ma kontaktovať, veľmi rada vám odpoviem na všetky otázky.

Aký je rozdiel medzi Balíkom 1 a Balíkom 2 ?

Rozdiel je v tom, ktoré časti svadby vám počas svadobného dňa nafotím. V oboch balíkoch je zahrnuté portrétne fotenie v deň svadby. Pri Balíku 1 vám okrem portrétov nafotím dianie tesne pred obradom, samotný obrad, následné gratulácie a skupinové fotky, zachytím atmosféru, slzičky štastia, radosť a úsmevy hostí počas tej najdôležitejšej časti svadobného dňa. Pri Balíku 2 vás budem sprevádzať celým svadobným dňom od ranných príprav nevesty až po prvé sólo v po-polnočných šatách. Dostanete fotky, ktoré budú rozprávať príbeh vášho svadobného dňa, zachytia atmosféru, všetky dôležité momenty a detaily, slzičky šťastia a úsmevy ako aj zábavu a veselé momentky z tanečného parketu. 

Čo ak nám nevyhovuje ani jeden z ponúkaných balíkov? 

Je to absolútne v poriadku, budem sa snažiť vyjsť vám v ústrety. Stačí ak mi čo najdetailnejšie napíšte vašu predstavu a požiadavku a ja vám vypracujem ponuku na mieru.

Koľko trvá, kým dostaneme svoje fotky? 

Viem, že sa na ne tešíte. Ja urobím všetko preto, aby som vám ich odovzdala čo najskôr. Horná hranica je jeden mesiac od dátumu svadby. 

Akou formou nám budú fotky odovzdané? 

Hneď ako budú všetky vaše fotky upravené, vám ich zašlem cez Dropbox vo veľkosti 2400px na dlhšej strane. Fotky potriedim do celkov, aby v tom bol prehľad a tak dostanete jeden link na portrétne fotografie a ďalšie linky rozdelené podľa diania počas svadobného dňa. V Dropboxe budete mať fotky uložené po dobu jedného mesiaca od zaslania linkov, aby ste mali čas ich rozoslať rodine a známym. Na to, aby ste si fotky vedeli pozrieť a stiahnuť, nemusíte mať Dropbox a nieje potrebené nič inštalovať. Následne vám zašlem na adresu aj USB v ozdobnom boxe, kde budú všetky fotografie v originálnej veľkosti.

Kedy a ako zaplatíme za fotky?

Za fotografie platíte až vtedy, keď ich dostanete cez Dropbox. Spolu s linkami vám zašlem aj pokyny k platbe.

Budú všetky fotky vyretušované?

Áno, všetky fotky prejdú postprocesom. Pri portrétnych fotografiách odstraňujem rušivé elementy z okolia (napríklad stĺp alebo smetiak v pozadí v parku, smietka pohodená na zemi, atď ), ďalej sa budem sústrediť na pleť, zjemním trošičku vrásky, odstránim akné. Pri retuši odstraňujem iba to, čo má dočasný charakter, ostatné veci ako znamienka alebo jazvičky ponechávam. Dokumentárne fotky prejdú základnou úpravou, to znamená že upravím farby, kontrast, jas, vyrovnám horizont.

Ako si máme vybrať miesto na fotenie portrétov?

Portréty sa dajú fotiť naozaj kdekoľvek – v meste, v parku, v kaštieli, v kaviarni, v botanickej záhrade, v hoteli, pri vode, v prírode. Vyberte si miesto, ktoré sa vám páči alebo vás s ním spája nejaká pekná spomienka. Myslite aj na alternatívu v prípade daždivého počasia. Takouto alternatívou môže byť napr. kaštieľ alebo hotel. V niektorých priestoroch je potrebná rezervácia vopred a je potrebné na mieste zaplatiť poplatok za fotenie. 

Koľko času potrebujeme na fotenie portrétov a ako to celé prebieha? 

Na fotenie portrétov budeme potrebovať zhruba dve hodinky. K tomuto času je treba prirátať ešte aj čas na presun od vás na miesto fotenia portrétov a potom späť k vám alebo na obrad. Portrétne fotenie si môžete predstaviť ako natáčanie jednotlivých scén z filmu. Hlavný hrdinovia ste vy dvaja. Ja ako fotograf budem režisér, po príchode na miesto posúdim, kde je dobré svetlo, budem dbať aby ste mali za sebou to najkrajšie možné pozadie aké máme k dispozícii a poviem vám, akú scénku práve hráme 🙂 Nebudú to žiadne krkolomné pózy ale skôr prechádzanie, držanie sa za ruky, objatie, pohľad na seba, atd. Aby ste mali naozaj krásne portréty, úplne najdôležitejšie je, aby sa vám chcelo, aby ste boli prirodzení a sami sebou.  

Môj partner / partnerka je zo zahraničia, svadba bude na Slovensku. Máte skúsenosti aj z medzinárodných svadieb? Hovoríte po anglicky?

Áno, nafotila som niekoľko takýchto svadieb, kde jeden z mladomanželov a jeho časť rodiny boli napríklad z Francúzska, Ruska, Maďarska, Mexika či Česka. Hovorím plynule po anglicky. 

 


 

Často kladené otázky – Portrétne fotenia

 

Táto časť je venovaná najčastejším otázkam a odpovediam, ktoré sa týkajú všetkých portrétnych fotení – fotenie detičiek, rodiniek, tehuliek, párov a jednotlivcov.

Prevádzkujete ateliér?

Nie, fotenie je možné realizovať kdekoľvek v exteriéri alebo interiéri u vás doma. Na tomto sa dohodneme vopred a podľa miesta fotenia vám potom vypočítam aj cestovné náklady. Tie počítam podľa google maps. Ak si dohodneme fotenie napríklad v Trnave a bývate na Tomašíkovej, budem počítať počet km za cestu Galanta-Trnava/Tomašíková-Galanta. Cena za km je 30 centov.

Čo si máme obliecť na fotenie?

Vyberte si oblečenie, ktoré vystihuje váš osobný štýl a v ktorom sa budete cítiť dobre. Jediné, čomu sa vyhnite, ak sa dá, sú obrázky a nápisy na tričkách.

Koľko trvá portrétne fotenie?

Portrétne fotenie trvá zhruba hodinku, v prípade, že sú do fotenia zapojené aj detičky, dĺžka fotenia závisí aj od toho, ako spolupracujú.

Akou formou nám budú fotky odovzdané? 

Po fotení vám zašlem cez Dropbox všetky nafotené zábery v zmenšenej veľkosti (1000px na dlhšej strane) a vy si môžete vybrať, ktoré fotky vám upravím.
V cene balíku je 10 fotografií, ktoré budú upravené. Horný limit nieje stanovený, ak sa rozhodnete vybrať si viac fotiek, každá ďalšia fotka je 5 eur. Hneď ako vaše fotky upravím vám ich opäť pošlem cez Dropbox v originálnej veľkosti. Na záver vám ešte zašlem na adresu aj CD, ktoré bude obsahovať všetky neupravené fotky (v zmenšenej veľkosti 1000px na dlhšej strane) a všetky upravené fotky (v originálnej veľkosti 5760px na dlhšej strane). 

Kedy a ako zaplatíme za fotky?

Za fotografie platíte až vtedy, keď ich dostanete cez Dropbox. Spolu s linkami vám zašlem aj pokyny k platbe.

Koľko trvá, kým dostaneme svoje fotky?

Urobím všetko preto, aby som vám ich odovzdala čo najskôr. Horná hranica sú dva týždne od dátumu, kedy som od vás dostala váš výber fotiek na úpravu.

Máte nejaké rekvizity?

Nie, rekvizity nemám. Snažím sa o lifestylové fotografie, také ktoré vás vystihujú a zachytávajú úprimnú emóciu. Ak ale máte určitú predstavu, veľmi uvítam, keď si na fotenie niečo pripravíte. Napríklad v prípade tehuľkovkých fotiek to môže byť ceruzka na oči, ktorou popíšeme bruško, vianočné svetielka ktoré zavesíme do pozadia alebo dáme okolo vás, malé papučky alebo čokolvek iné, čo sa vám páči, vystihuje vás alebo je vaše obľúbené. 

Môžeme si nachystať viacero outfitov?

Áno, môžete si priniesť niekoľko outfitov na fotenie a počas fotenia sa prezliecť.